HABER YORUM
  TARİHÇE
  RESİMLER
  BAYIRLILILAR
  SİZDEN GELENLER
  DÜĞÜN DAVETİ
  ZİYARETÇİ DEFTERİ
  SPOR
  YÖRESEL KELİMELER
  HARİTA
  BAĞLANTILAR
  REKLAMLAR

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

DERNEK TARİHCESİ

 Yetmişli yıllarda  İstanbul’da yaşayan üç beş aile vardı.bunlar ; Memeş’in Ali, Termeli’nin Muharrem , Topaliboğ (İstanbul’a ilk gelenlerden) , Dağcıların  Ali (Ali Doğan), Ali Dimdik , Rahmetli Ali kartal(cızıtların ali)
Rahmetli Ali Kıyak(gıcık ali), İstanbul’a kaçarak gelen ağabeyim Fazlı
 amcamın oğlu öğretmen İsmail Yücel (cilveli)  ve benim bildiğim şimdiki dernek başkanımız  Av. Niyazi Ceylan  vardı bunları anımsıyorum.büyük çoğunluğu Bayrampaşa da oturuyorlardı.
Sonraki yıllarda köyden göçenler hızla arttı .ekmeğini büyük şehirlerde aramak için yola çıkan köyümüzün  delikanlıları başta İstanbul ‘a İzmir’e  akın, akın  geliyorlardı.
Yaşam devam ediyorken !.,  insanlarımız  ya fabrikalarda işçi yada devlet memuru olarak çalıştılar,  Çalıştılar  bir çoğu düzenini kurdu ev ocak sahibi oldu. Çocuklarımızı büyüttük
Çocukların büyümesiyle sorular sorulmaya başlandı. Biz kimiz???
İnsanlar içinde yaşadığı toplumun kültürünü,ananesini yaşayamıyorsa kendi toplumuna yabancılaşır.  Önceden İstanbul gelmiş Sivaslıların , Erzincanlıların pikniklerine  cem törenlerine davetli olarak gidiyor imreniyorduk |<<.bizimde derneğimiz olsun bizde bunlar gibi yapalım diye söyleyen>> duymadığım Heris’li yoktur.
İçimizde büyük bir arzunun olduğunu görüyorduk. ilk defa Dağcıların Hasanın oğlunun sünnet düğününde bu konu görüşüldü. Herkes istekli ve kararlı gözüküyordu.bizler derneğin
Çatısını oluşturuyorduk ki ( Niyazi ceylan ,ali doğan .ali dimdik ,Cevat kartal,şevki,hidayet bal ve  Ben  Daha bir çok köylümüz vardı).Niyazi beyin amcası rahmetli İbrahim amca ; Başa beni yazın başkan ben olacağım diye tutturunca ortalık sus pus oldu  Niyazi bey;  amca bir haneden bir kişi yetmiyor mu; niye böyle yapıyorsun  diye söylendi. amcası küstü iş sonuçlanmadan kapanmış oluyordu. olay doksanlı yılların başında. meydana gelmişti.
Aradan uzunca zaman geçmişti ki dernek kurma arzusu yeniden alevlendi .ve 1999 senesinin şubat ayında İstanbul’un çeşitli semtlerinden gelen köylülerimiz Şirinevlerde
Av. Niyazi ceylanın yazıhanesinde  bir araya gelmiş kararlılığını  göstermiş dernek kurmaya  karar vermişlerdir. Dönüşü yoktu  derneğimiz kurulmuş ve  adı konulmuştu.

*BAYIRLI KÖYÜ KÖYLÜLERİ YARDIMLAŞMA ve DAYANIŞMA  DERNEGİ *
KURUCU YÖNETİM KURULU                  DENETLEME KURULU
  Başkan : Niyazi CEYLAN                              1-İsmail     YÜCEL

  1. Başkan : Muharrem GÜLTEN               2-Ali           DİMDİK

G.Sekreter : Ahmet YÜCEL                        3-Hayrettin GÖKÇEK
Üye            :Cavat   KARTAL                     4-Kemal      ERDEN
Üye            :Nurettin BEKTAŞ
Üye            :Faruk ACAR
Üye            :Musa CITAK
Üye            :Şevki DOĞAN
 Derneğimiz   10. haziran 1999 Tarihinde resmen kurulmuştur.
 İnsan olmanın gereklerini yerine getirmek iyi ve güzel olanı paylaşmak sıkıntılarımıza ortak olmak ATA OCAGIMIZA, DEMOKRATİK, LAİK,CUMHURİYETE  Sahip çıkmak amacı ile kurduğumuz derneğimizi  yaşatmak  bütün bayırlı köylülerimizin görevi olmalıdır.


                                                                                                              Ahmet YÜCEL